درباره سنت پترزبورگ

سن‌پترزبورگ به معناي شهر پتر مقدس است.

تصاویر شهر سنت پترزبورگ

درباره سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ دومين شهر بزرگ روسيه پس از مسکو مي‌باشد که در منتهي‌اليه شمال‌غرب اين کشور واقع شده‌است.سنت پترزبورگ در کناره‌هاي رود نِوا، در شرق خليج فنلاند در درياي بالتيک قرار گرفته‌است و به "ونيز شمالي" و همچنين "موزه در فضاي باز" معروف است. سن‌پترزبورگ به معناي شهر پتر مقدس است که يکي از حواريون حضرت عيسي بود و حامي اين شهر زيبا پنداشته مي‌شود.

قصر با عظمت آرميتاژ

قصر با عظمت و بسيار زيباي زمستاني كه داراي 1057 اتاق و 117 راه پله است، بخشي از موزه ارميتاژ را تشكيل مي‎دهد.«آرميتاژ» مجموعه‌ هماهنگي‌ ازساختمان‌ها را دربردارد كه‌ توسط‌ معماران‌ چيره‌دست‌ در اواخر سدة‌ 18 و اوايل‌ سدة‌ 19 ميلادي‌ بناشده‌ است‌. اين كاخ‌ ‌ كه‌ در سال‌هاي‌ 1754 تا 1762 بنا شده‌ است‌، ساختمان‌ دوطبقه‌ عظيمي‌ است‌كه‌ دورتادور آن‌ را ستون‌هاي‌ غول‌پيكر احاطه‌ كرده‌اند. تنوع‌ فرم‌ها و مجسمه‌هاي‌ فراوان‌ و تزيينات‌ و گچ‌بري‌هاي‌ پرنقش‌ و نگار و رنگ‌آميزي‌ دلشاد، تصويرهاي‌ زيبايي‌ را به‌وجود آورده‌اند كه‌ گواه‌ بر عظمت‌ وشكوه‌ اين‌ كاخ‌ است‌.

شب هاي سفيد سنت پطرزبورگ

شب هاي سفيد سن پترزبورگ که هر ساله از اوايل خرداد آغاز مي شود در حقيقت يک پديده طبيعي است که در مناطق نزديک به قطب شمال کره زمين به وجود مي آيد و در شبانه روز يا هوا روشن است و يا گرگ و ميش صبحگاهي دارد که به همين علت به شب هاي سفيد معروف است.طولاني شدن بيش از حد روشنايي روز بر ساکنان بومي اين شهر تاثير منفي اي گذاشته است و سبب بروز پديده کم خوابي مي شود با وجود اين مشکلات ساکنان بومي این شهر از این اتفاق به عنوان بهترين زمان براي پياده روي طولاني مدت و آشنايي با زيبايي هاي شهرشان استفاده مي کنند.

موزه هرميتاژ

بزرگترين موزه جهان است که در زبان فرانسه به معني جاي خلوت ميباشد.اين موزه در ابتدا کاخ زمستاني تزارها بود که در زمان دختر پطر کبير ساخته شد و بعدها توسط کاترين کبير گسترش يافت و به مرور محل نگهداري کلکسيون شخصي کاترين گشت.در زمان جنگ جهاني براي درامان ماندن اشيا آنها را به سيبري منتقل کردند و پس از جنگ دوباره آنها را بازگرداندند.در زمان لنين درب اين مجموعه به روي مردم گشوده شد تا به عنوان موزه از آن استفاده شود.اين موزه داراي 1057 سالن مختلف و 3000000 اثر است.تخمين زده شده که اگر براي ديدن هر قطعه اين موزه تنها يک دقيقه وقت صرف کنيد 11 سال طول ميکشد تا کل موزه را ببينيد.

کليساها و بناها

سن‌ پترزبورگ‌ همچنين‌ داراي‌ پارك‌ها و مراكز ديدني‌ و تفريحي‌ فراواني‌ است‌ كه‌ هركدام‌ در نوع‌خود بسيار جذاب‌ مي‌باشند. اين‌ شهر به‌ داشتن‌ خيابان‌هاي‌ عريض‌ مانند خيابان‌هاي‌ ساحلي‌ «نوا» و«نفسكي‌ پروسپكت‌» معروف‌ و مشهور است‌. بيشتر ابنية‌ زيباي‌ سدة‌ 18 و 19 ميلادي‌ اين‌ شهر از آسيب‌محفوظ‌ مانده‌ است‌. كليساي‌ اين‌ شهر، مركز كليساي‌ ارتدوكس‌ است‌. از آثار ديگر و جالب‌ اين‌ شهركليساي‌ جامع‌ «سن‌ ايزاك‌» متعلق‌ به‌ سال‌ 1858 و مجسمة‌ سوار بر اسب‌ پتر كبير (سين‌ سوار) است‌.قديمي‌ترين‌ بناهاي‌ اين‌ شهر قلعه‌ «قديس‌ پطرس‌» و «قديس‌ بوس‌» مي‌باشد كه‌ در سال‌ 1703 ساخته‌شده‌ و در جزيره‌اي‌ در رود «نوا» قرار دارد.

موزه ها

اين‌ قلعه‌ها در دورة‌ روسية‌ تزاري‌ از زندان‌هاي‌ مخوف‌ سياسي‌بود و نويسندگان‌ و روشنفكران‌ برجسته‌اي‌ چون‌ «داستايوفسكي‌» و «چرينشوفسكي‌» در آنجا زنداني‌بودند. اين‌ قلعه‌ها اكنون‌ به‌ موزه‌ تبديل‌ شده‌ است‌. از ديگر نقاط‌ ديدني‌ سنت‌پترزبورگ‌ مي‌توان‌ «كليساي‌جامع‌ سن‌ پطروسن‌ پل‌»، «كاخ‌ زمستاني‌ پطر كبير»، «ستون‌ يادبود الكساندر»، «صومعة‌ الكساندرنفسكي‌»، «موزه‌ روسيه‌»، «موزه‌ آكادمي‌ هنرها»، «موزه‌ تاريخ‌ نشر سنت‌ پترزبورگ‌»، «موزه‌ تاريخ‌ سياسي‌روسيه‌»، «موزه‌ هنرهاي‌ تئاتر و موسيقي‌»، «موزه‌ انسان‌شناسي‌»، «موزه‌ نژادشناسي‌» و «جانورشناسي‌» واپراها و باله‌ها و دراماتئاترهاي‌ متعدد را نام‌ برد.

همین الان

تور خودتو بساز