درباره دهلی

دهلی دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند، نیز بخشی از این کلانشهر است.این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی قدیمی ترین ناحیه مسکونی جهان به شمار می‌رود که تاکنون همواره مسکون بوده است. دهلی آمیخته ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی است از اجتماع مذاهب ، قومیت ها و فرهنگ های مختلف.

تصاویر شهر دهلی

دهلی نو مرکز حکومت ناحیه پایتختی ملی

دهلی یکی از قدیمی ترین نواحی مسکونی جهان و پایتخت کشور هندوستان است. دهلی نو در اصل منطقه‌ای شهری درون کلان‌شهر دهلی است. همچنین دهلی نو مرکز حکومت ناحیه پایتختی ملی دهلی است. دهلی با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌نرین شهرهای جهان محسوب می‌شود. این شهر تاکنون ۱۱ بار ویران گشته و از نو ساخته شده‌است. دهلی آمیخته‌ای از مذاهب و قوم ها و فرهنگهای مختلف است که در یک جا جمع شده و یک جامعه سنتی و مدرن را تشکیل می دهند.

دروازه هند India Gate

درسال 1931 در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هند به یادبود 90 هزار سرباز هندی کشته شده در جنگ جهانی اول این بنا توسط یک معمار انگلیسی ساخته شده است. بر روی دیوارهای این بنای 42 متری ، نام سربازان کشته شده حک شده است.

قُطُب منار Qutub Minar

این بنا در سال 1199 میلادی توسط قطب الدین ایبک در جنب مسجد قوه الاسلام در جنوب شهر دهلی و بر روی خرابه‌های تعداد زیادی از معابد مربوط به آئین جینیسم ساخته شده است . ارتفاع این بنای عظیم ۵/۷۲ متر است و ۳۹۹ پله دارد. این بنا از سنگ ساخته شده و از اولین بناهای عظیم هند بوده و همچنین از نمونه‌های بارز معماری هندو - اسلامی است. تزئینات روی این منار بی نظیر است. . در صحن اصلی مسجد ستون فولادی بزرگی مربوط به قرن پنجم میلادی وجود دارد که عامه، حلقه کردن دست از پشت، دور این ستون را خوش یمن می‌دانند.

معبد آكشاردام Akshardham

این معبد به عنوان بزرگترین معبد هندوهای جهان به حساب می آید و در کنار چترپور مندیر (شهر معابد)، بیرلا مندیر، بنگالاصاحب گوردوارا، کلیسای قلب روحانی و معبد ایسکون، از معروفترین معابد و اماکن مذهبی غیر اسلامی در دهلی به شمار می‌روند.

بنای یادبود گاندی Gandhi's memorial

سکوی چهار گوش ساده‌ای از مرمر سیاه، محل نگهداری خاکستر مهاتما گاندی است که در سال ۱۹۴۸ به قتل رسید. هر ساله در روز سی ام ژانویه، روز شهید، به یاد پدر ملی هند گردهمایی در این محل تشکیل می‌گردد. در تمام مکان های مقدس هندو ها باید کفش تون رو دربیارید آنها پا برهنه بودن رو نوعی احترام میدانند.

مسجد جامع

مسجد جامع دهلی از مهمترین مساجد هندوستان و از بزرگترین و زیباترین مساجد عالم اسلام است این مسجد از ماسه سنگ ساخته شده و دارای دو منار و سه گنبد مرمرین می‌باشد. این مسجد عنوان بزرگترین مسجد جهان را کسب کرده‌است. این قلعه به خاطر محصور شدن با سنگ های قرمز رنگ،به قلعه سرخ مشهور شده است. عجین شدن معماری ایرانی و اسلامی درقلعه سرخ همان بس که درساختمان نهر بهشت این قلعه شعر فارسی به خط زیبای نستعلیق اگر بهشتی بر روی زمین است همین است و همین است و همین است چشم هرایرانی و فارسی زبان را می نوازد. قلعه سرخ که به آن رد فورت گفته می شود، بزرگترین قلعه ای است که در زمان حکومت مسلمانان هند در دهلی ساخته شده است.

معبد نیلوفر Lotus Temple

معبد نيلوفر آبي معبد آيين بهائي يا مشرق الاذکار بهائيان در دهلي‌نو واقع شده.این معبد مادر معابد شبه قاره هند شناخته شده‌ است . طرح معماری این بنای شگفت انگیز از گل نیلوفر آبی الهام گرفته‌است و شامل ۲۷ گلبرگ است که از بتُن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده این سنگ‌ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده‌اند. ارتفاع بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به‌مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان نشسته‌است. هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود.

درگاه نظام الدین Port Nizamuddin

ظام الدین درگاه در محله قدیمی و پرترددی مسلمان نشین ، واقع شده است. از کوچه پس کوچه ها که میگذری به بازارچه کوچک سرپوشیده ای می رسی که مانند بازارچه قدیمی های ایرانی اطراف زیارتگاه ها، مملو از دکان هایی است که تسبیح، پارچه های سبز با نوشته های قرآنی، نقل، شمع ، گل و قرآن و کتابهای دعا می فروشند. هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود.

کاخ ریاست جمهوری راشتراپاتی بهاوان و مغول گاردن

کاخ ریاست جمهوری هند راشتراپاتی بهاوان از اماکن دیدنی و تاریخی دهلی هند میباشد که در سمت منتهاالیه غربی میدان مرکزی دهلی نو که دروازه هند در میان آن قرار گرفته، واقع شده است . کاخ ریاست جمهوری دارای تالارهای بزرگ و ۳۴۰ اتاق است. باغ زیبا و معروف مغول گاردن در انتهای غربی محوطه این کاخ قرار دارد که سالی یک ماه، بازدید عموم از آن آزاد است. بخشهایی از این مجموعه از مهمترین دیدنی های دهلی هند بشمار میروند هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود.

بازار چندی چوک Several market chokes

بازار بزرگ چندی چوک که به معنای میدان نقره می باشد ، از بزرگ ترین بازارهای سنتی دهلی به شمار می رود که در ضلع شمالی مسجد جامع دهلی واقع شده است . این بازار توسط جهان آرا بیگم دختر شاه جهان و به دست معماران بنای تاج محل ساخته شده است. این بازار دارای راسته‌های زیادی است که بازار اصلی شهر دهلی (قدیم) را تشکیل می‌دهدو توسط کانال‌هایی پر از آب به دو بخش تقسیم شده که آب کانال هنگام شب بسان نقره در زیر نور ماه می‌درخشد. هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود.

قلعه تغلق آباد

پایتخت غیاث الدین تغلق در فاصله 8 کیلومتری از قطب منار قرار دارد و اکنون تعداد کمی از استحکامات و تالارهای زیر زمینی آن بر جای مانده‌است که از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری دهلی میباشد. بازار سنتی چندی چوک دارای راسته‌های زیادی است که بازار اصلی شهر دهلی (قدیم) را تشکیل می‌دهد. این بازار توسط کانال‌هایی پر از آب به دو بخش تقسیم شده که آب کانال هنگام شب بسان نقره در زیر نور ماه می‌درخشد. بخشهایی از این مجموعه از مهمترین دیدنی های دهلی هند بشمار میروند هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود.

همین الان

تور خودتو بساز