درباره کلمبو

جزیره سریلانکا فقط 19 كیلومتر از هند فاصله دارد و با مساحتی در حدود 65 هزار و 625 کيلومتر مربع در اقيانوس هند در منتهي اليه آسياي جنوبي قرار گرفته است.

تصاویر شهر کلمبو

درباره کلمبو

امروزه کلمبو نیز مانند پایتخت بسیاری از کشورهای در حال توسعه ی دیگر به سرعت دستخوش تغییر قرار گرفته است. به طوری که گویی به یکباره آسمان خراش ها به جای ساختمان های قدیمی سبز شده اند. اما در برخی قسمت ها هنوز سیمای قدیمی شهر حفظ شده است. ساختمان های به جا مانده از دوران استعمار و برج ساعت صد ساله ی شهر که توسط بریتانیای کبیر ساخته شده است، هنوز هم در فضای شهر به چشم می خورند. یکی از اماکن دیدنی کلمبو "پتاه بازار" نام دارد. اینجا، محلی است که در آن هم می توان به خرید پرداخت و هم از دیدن جاذبه هایی مانند معبد هندو، معبد بودا، خانه های اشرافی، موزه ی کلمبو، سالن کنفرانس بین المللی "باندارانایک"، ساختمان جدید پارلمان در "سری جایاوارداناپور" و مرکز هنرهای فولکلور لذت برد.

بازار پتا

بازار پتا در شهر کلمبو در منطقه ی پتا واقع شده است. ورودی این بازار یک بنای تاریخی بلند در مرکز میدان قرار گرفته که به برج ساعت خان مشهور است. این برج توسط خانواده ی "فرامجی بهیکاجی خان" ساخته شد، که اهل بمبئی و از تاجران معروف و مالک شرکت کلمبو اویل میلز بودند. تالار قدیمی شهر و موزه که توسط مسلمان سرشناسی به نام "اراسی ماریکار واپچی ماریکار" ساخته شد، در محل دروازه های کایمان قرار دارد. این دروازه ها به این دلیل کایمان نامیده می شوند که هلندی ها برای جلوگیری از فرار برده ها در دریاچه ی بیرا کروکودیل نگه می داشتند. امروز از طبقه ی اول این ساختمان به عنوان دفتر پست و از طبقه دوم آن به عنوان موزه استفاده می شود. بیرون ساختمان نیز مجموعه ای از موتورهای بخار قدیمی به نمایش گذاشته شده است. بیشتر تجار اینجا مسلمان هستند و در رسته ی طلا و جواهرات مشغول داد و ستد می باشند. در این منطقه ساختمان مسجد جامی الفر یا مسجد قرمز که در سال 1909 ساخته شده است، به راحتی قابل تشخیص است.

موزه ی قدیمی هلندی

این موزه، در اصل خانه ی فرماندار هلندی " توماس ون رهای" بوده است و ساخت آن به قرن 17 بازمی گردد. این ساختمان برای اهداف گوناگونی در طی سال ها مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 1696 به مدرسه ی کاتولیک ها و در سال 1796 به بیمارستان نظامی بریتانیایی ها تبدیل گشت. زمانی هم از آن به عنوان دفتر پست، پرورشگاه و دفتر پلیس استفاده می شد.. این عمارت استعماری در سال 1977 با حمایت مالی هلند، بازسازی شد. در نهایت در سال 1982 به موزه ی آثار هلندی مربوط به دوران پادشاهی کاندیان تبدیل گشت.

دژ کلمبو

این دژ تاریخی در زمان استعمار پرتغالی‌ها و هلندی‌ها به‌عنوان مرکز دفاعی و دژ محافظتی شهر استفاده می‌شده است. این دژ امروزه مرکز تجاری و مالی کشور سریلانکا هست و تعداد بسیار از شرکت‌های بزرگ اقتصادی، فروشگاه‌ها، هتل‌ها، بانک‌ها و رستوران‌ها را در خود جای‌داده است.

معبد گانگارامایا

این معبد زیبا و تاریخی در مرکز شهر کلمبو و در کنار دریاچه‌ی پیرا واقع‌شده است. این معبد دارای تالار بزرگی برای تجمع راهبان در کنار دریاچه‌ی سیما مالاکا و ساختمان‌هایی در مقابل سیما مالاکاست. این معبد بیش از صد و بیست سال قدمت دارد و تعداد زیادی از مجسمه‌های بودا درون آن قرار دارند.

خانه‌ی رئیس‌جمهور

این خانه محل اقامت رئیس‌جمهور کشور سریلانکاست که تا سال هزار و نه‌صد و هفتادودو خانه‌ی ملکه‌ی سریلانکا بوده است. باغ‌هایی زیبا با وسعت شانزده هزار مترمربع در اطراف این خانه قرار دارند. مجسمه‌ای مرمری از ملکه و درختانی انبوه در این باغ‌ها خودنمایی می‌کنند.

گردشگاه گال فیس گرین

گردشگاه گال فیس گرین بر روی سطح دریا ساخته‌شده است و یک و نیم کیلومتر امتداد دارد. این گردشگاه از دوران استعمار بریتانیا در کلمبو باقی‌مانده است. این گردشگاه در سال ۱۸۵۹ میلادی ساخته‌شده است و در آن مسابقات اسب‌دوانی برگزار می‌شود. امروزه این گردشگاه اصلی‌ترین مرکز تفریحی کولومبو سریلانکا به شمار می‌رود.

همین الان

تور خودتو بساز