درباره پنانگ

جزیره پنانگ مالزی نام جزیره ای واقع در شمال شرقی ساحل شبه جزیره مالزی است. پنانگ همچنین نام ایالتی است که علاوه بر جزیره پنانگ نواری از سواحل شبه جزیره تایلند (با نام “سیرنگ پریا”) را نیز شامل می شود.

تصاویر شهر پنانگ

پنانگ Penang

پنانگ در ساحل شمال غربی جزیره مالزی قرار دارد. نام پنانگ از کلمه"پالا پلانگ" در مالایی ،به معنی درخت فوفل، آمده است. در جزیره پنانگ شهر جورج تاون مرکز ایالت را تشکیل می دهد. مساحت پنانگ 1030 کیلومتر مربع است. این شهر دارای آب و هوایی استوایی، گرم و مرطوب با بارش فراوان می باشد. جمعیت پنانگ حدودا 1.500.000 نفراست. بعضی از نقاط پنانگ جلوه ای جذابی از گذشته را نشان می دهند. در چنین جاهایی خیابان ها تنگ است و سه چرخه ها در حرکتند و نیز معابد، تجارتخانه ها و اماکن سنتی عرضه کالا وجود دارد.

جرج تاون

جورج تاون ،شهری که جز آثار جهانی یونسکو قرار دارد.شهری که امروزه بسیار پر هیاهو است و مرکز تجاری و اداری کل جزیره به شمار می رود.بیشتر قسمت های شهر که اواخر سال 1800 تا اوایل قرن بیستم ساخته شدند،هنوز وجود دارند. فستیوال های رنگارنگی نیز که پنانگ به خاطر آنها معروف است نیز در این شهر برگزار می شوند.

معبد چایا مانگ کالارام

ملکه ویکتوریا 5هکتار زمین را به جامعه محلی تایلندی اهدا کرد.که در سال 1845 معبد وات چایو مانگکالارم ،را درآن بنا کردند.معبدی که بزرگترین معبد تایلندی به شمار می رود. محبوبیت این معبد به خاطر مجسمه ی طلایی بزرگ بودا است،که طرز قرار گرفتن آن نشانه صلح و آزادی مطلق از دنیا در جهت روشن فکری است. این مجسمه در سال 1958 به مناسبت 2500 سالگی تولد بودا بنا شده است. برای وارد شدن به معبد باید حتما لباس مناسب پوشیده و کفش و کلاهتان را نیز باید دربیاورید.این معبد در فاصله 10 دقیقه ای از جورج تاون واقع است.

باتو فرینگی

باتو فرینگی مشهورترین خط ساحلی پنانگ است.این ساحل مانند بسیاری از سواحل شمالی پنانگ ،ساحلی است با شن های سفید و تخته سنگ های بزرگ و کوچک و برای ورزش های آبی مثل ،غواصی،اسکی روی آب و....است.اسب سواری نیز از دیگر فعالیت های قابل انجام در کنار این ساحل است.در خیابان پاسارلام نیز که بازارهای شبانه ای دارد،می توانید انواع بدلیجات و جواهرات بدلی ارزان قیمت را خریداری کنید.

تپه پنانگ

تپه پنانگ از مشهورترین دیدنهای این جزیره است.تپه هایی که به خاطر قله های گراتینی اش بسیار مشهور است.در بالای این تپه 735 متری ،چشم اندازی زیبا از جورج تاون ،پل پنانگ قابل مشاهده است.می توانید سوار بر قطار کابلی شوید و مسیر سبز تپه را بالا رفته و بعد از گرما و رطوبت منطقه ای با نسیمی خنک و مناظری زیبا روبرو شوید.صرف چای یا غذای گیاهی در یکی از کافه های بالای تپه و گشت و گذار در بازارچه های صنایع چوبی و حصیری نیز بسیار لذت بخش است.

مسجد کاپتان کلینگ

مسجد کاپتان کلینگ از مشهورترین مساجد پنانگ است.قبل از ساختن مسجد ایالتی پنانگ ،این مسجد را از آنجا که بزرگترین مسجد تاریخی جورج تاون است،مسجد ایالتی پنانگ می دانستنند.این مسجد نام رهبر انجمن مسلمانان جنوب هند را دارا است.که او،یعنی ،کاپتان کلینگ ،اولین اسقف این مسجد بوده است.کاپتان تمام مصالح مورد نیاز ساخت این مسجد را از هند وارد کرده است.ساختمان اصلی مسجد ،بنایی مستطیلی شکل و یک طبقه با سقفی شیروانی شکل یوده است.و معماری این مسجد بسیار تحسین برانگیز است.دورتا دور مسجد را نیز صندلی های سنگی و مغازه های خانگی فرا گرفته بودند.

قلعه کرن والیس

هنگامی که کاپتان فرانسیس لایت در سال 1786 به این منطقه آمد و این جزیره را از سلطان کداح گرفت و برآن تسلط یافت،قلعه ای چوبی را بنا کرد،تا در مقابل هجوم ها در طول جنگ های ناپلئون محافظت کند.این قلعه در سال 1808 با بکارگیری مجرمان هندی بازسازی شد.این قلعه بزرگترین و صدمه ندیده ترین ،قلعه در کل مالزی محسوب می شود.امروزه آمفی تئاتر سرباز و مرکز فروش یادگاریها و صنایع دستی نیز در این بنا دیده می شود.در داخل قلعه نیز دو توپ وجود دارد که توسط هلندی ها ،پس از آنکه مورد چپاول پرتقالیها قرار گرفته بودند به سلطان هدیه شده بودند.

همین الان

تور خودتو بساز