درباره جیپور

جیپور (जयपुर) که به شهر صورتی معروف است، از شهرهای تاریخی هندوستان و مرکز ایالت راجستان است و در شمال غربی کشور هند واقع شده است.

تصاویر شهر جیپور

جیپور، شهر صورتی

شهر جی‌پور در شمال غربی کشور هند قرار دارد. این شهر در سال ۱۷۲۸ توسط ماهاراجا ساوای سینگ دو، فرمانروای امبر، بنا نهاده شد. جیپور مرکز ایالت راجستان است و به دلیل ساختمان های صورتی رنگ، معروف به شهر صورتی است. صنایع مهم آن فلز و سنگ مرمر است که در مدرسه هنر (که در سال ۱۸۶۸ بنا شد) آموزش داده می شود . جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۳ برابر با ۲٫۷ میلیون نفر بوده‌است.

رصدخانه جانتار مانتار

یکی از جذابترین آثار تاریخی هندوستان رصدخانه جانتارمانتار است.این مجموعه یکی از جالب ترین رصدخانه های نجوم است. المان های جانتار مانتار درسال های ۱۷۲۶ تا۱۷۳۴ توسط مهاراجه ی هندی به نام “sawai jai singh”طراحی شده اند و در واقع مجموعه ی کاملی از زیبایی ، عملکرد و همچنین یک نشانه ی شهری بسیار ارزشمند را به وجود آورده اند. جانتار مانتار هند از ۱۴ ابزارهندسی برای اندازه گیری زمان ، پیش بینی کسوف و خسوف ، گرفتن ردپای ستارگان درمدارهایشان ، تعیین زوال سیاره ها و… استفاده می کند. هر یک از نُه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نُه در بزرگ به تالار مرکزی به‌ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز می‌شود.

قلعه آمبر جیپور

قلعه آمبر در 11 کیلومتری شهر جیپور در استان راجستان هند قرار گرفته است. قلعه آمبر در بالای کوه قرار گرفته است و میناها اولین سازندگان این قلعه بوده اند. این قلعه یکی دیگر از دیدنیهای جیپور هند به شمار میرود. این بنا به سبک معماری هندی-اسلامی ساخته شده و ساخت آن از سال 1600 میلادی شروع شده و درسال 1727 تکمیل شد.

موزه آلبرت هال جیپور

موزه آلبرت هال در مرکز شهر جیپور واقع شده و یکی از دیدنیهای جیپور هند به شمار میرود. این موزه زیر نظر سرهنگ جیکوب سیونتون افسر ارتش انگلستان در سال 1876 ساخته شده و شامل آثار کم نظیری از نقاشی مینیاتور می باشد. در این موزه از ابزار و ادوات جنگی گرفته تا آلات موسیقی، انواع ظروف و زیور آلات، مجسمه خدایان و مومیایی و بر روی برخی از ظروف چینی شعر و خط پارسی خود نمایی میکند که از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری جیپور است.

معبد برلا مندیر جیپور

برلا مندیر یکی از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری جیپور، معبد باشکوهی است که در نزدیکی شهر جیپور ساخته شده است. این معبد تماما بوسیله سنگ مرمر بوسیله بنیاد برلائر حیدر آباد آندرا پرادش ساخته شده است. معبد برلا به خدای ونکاتشوارا (یکی از تجلی های خدای ویشنو) تقدیم شده است که یکی دیگر از دیدنیهای جیپور هند به شمار میرود.

قصر هوا محل جیپور

قصر هوا محل بوسیله مهاراجه ساوای پراتپ سینق در سال 1799 بنا شده است. این قصر در واقع به شکل تاج کریشنا است. ساختمان منحصر به فرد 5 طبقه آن شبیه به کندوی زنبور عسل است که با سنگ های قرمز و صورتی ساخته شده و یکی از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری جیپور است.

جل محل جیپور

جل محل یکی از برترین دیدنیهای هندوستان و جاذبه های گردشگری جیپور در دریاچه ایست که بنای بسیار قدیمی و زیبایی میباشد و قصر یک مهاراجه بوده. جل در زبان هندی یعنی آب و محل یعنی قصر که به آن واترمحل نیز می گویند. کاخ و دریاچه جل محل که به آن دریاچه مان ساگار می گویند در قرن هجدهم میلادی به دستور جی سینگ دوم ساخته شده.

پارک ملی ران تامبور جیپور

پارک ملی ران تامبور جیپور با 392 کیلومتر مربع مساحت، یکی از بزرگترین پارک های ملی شمال هند و از برترین جاذبه های گردشگری جیپور و دیدنیهای هندوستان است. ران تامبور در سال 1955 تاسیس شد. این پارک در منطقه ساوایی مادوپور، جنوب شرق راجستان و حدود 180 کیلومتری جیپور واقع شده است. پارک ران تامبور به خاطر ببر ها و حیوانات وحشی جنگلی خود بسیار مشهور میباشد.

شهر کاخ جیپور

شهر کاخ جیپور، شامل چاندرا محل و مبارک کاخ محل و ساختمان های دیگر است که این مجموعه کاخ در جیپور، پایتخت ایالت راجستان، هند است. چاندرا محل کاخ در حال حاضر یک موزه است اما بزرگترین بخشی از آن هنوز محل اقامت خانواده سلطنتی است. این مجموعه یکی دیگر از دیدنیهای جیپور هند به شمار میرود.

همین الان

تور خودتو بساز