درباره آگرا

آگره یا آگرا(आगरा) سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشور هند می باشد. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با ماشین تنها دو ساعت و نیم، با قطار ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

تصاویر شهر آگرا

آگرا(आगरा) سومین شهر بزرگ در هند

آگره یا آگرا سومین شهر بزرگ در ایالت اوتار پرادش در کشورهندوستان است. این شهر درکنار رودخانه یامونا (جمنا) قرار گرفته و از دهلی پایتخت هند، با قطار تنها دو ساعت و نیم، با ماشین ۴ ساعت و با هواپیما ۳۰دقیقه فاصله دارد.در مورد وضعیت کلی آب وهوای شهر آگره می‌توان گفت بهترین آب و هوا را از اکتبر تا مارس دارد و درتابستان هوا حدوداً بین ۲۲ تا ۴۵ درجه و زمستان ۴ تا ۳۱ درجه است.

تاج محل

تاج محل مقبره ی همسر محبوب شاه جهان با نام ممتاز محل از زیباترین و مشهورترین بناهای تاریخی در آگرا است. این بنا از عجایب هفتگانه ی جدید جهان محسوب می شود و ساخت آن در سال ۱۶۵۳ میلادی به دستور شاه جهان آغاز شد و بیست و دو سال بعد ساخت آن به اتمام رسید. برای ساختن این بنای مرمری قرینه ، بیست و دو هزار کارگر ، سنگ تراش و جواهر ساز به کار گرفته شده است. بر دیوارهایی از این بنای تاریخی زیبا آیاتی از کتاب قرآن توسط استاد عیسی معمار بزرگ ایرانی نوشته شده است. در بالای دروازه ی تاج محل بیست و دو گنبد کوچک به نشانه ی بیست و دو سال طول ساخت آن، خود نمایی می کنند.

قلعه ی سرخ آگرا

این قلعه ی زیبای تاریخی در سال ۱۵۶۵ میلادی به فرمان امپراطور مغول ،اکبر شاه بازسازی شده است و در دوران حکومت شاه جهان به قصری بزرگ تبدیل شده است. از ساختمان های زیبا و مهم این قلعه ی تاریخی می توان به مسجد مروارید ، قلعه ی قرمز ، دیوان عام و دیوان خاص ، قصرخاص ، قصر آینه ، کاخ جهانگیر و برج موسمن اشاره کرد.

مقبره ی اعتمادالدوله

مقبره ی اعتمادوالدوله در ساحل سمت چپ رودخانه ی یامونا قرار گرفته است. این مقبره در باغی صلیبی شکل است و در هر گوشه ی باغ برجی شش گوشه به بلندای سیزده متر قرار دارد. این مکان به جعبه ی جواهر معروف است.دیوارهای این بنا از مرمر سفید می باشد و در ساخت آن از سنگ های قیمتی استفاده شده است.

مقبره ی اکبر ، سکاندرا

اکبر کبیر از امپراطوران بزرگ مغولی است که مقبره ی او در سیزده کیلومتری قلعه ی آگرا قرار دارد. در باغ های اطراف این مقبره گوزن ها و میمون های بسیاری به چشم می خورند.

فاتح پور سیکری یا شهر پیروزی

اکبرشاه مغول این بنای زیبا را در فاصله ی سی و پنج کیلومتری شهر آگرا ساخته است. این محل از محبوب ترین جاذبه های گردشگری آگرا محسوب می شود.

باغ سوامی صمدی

این باغ در اطراف آرامگاه سوامیجی ماهاراجا در حال ساخت است. شروع ساخت این باغ سال هزار و نهصد و چهار میلادی بوده است و هنوز هم ساخت آن ادامه دارد.

معبد مانکامشوار

این معبد یکی از چهار معبد باستانی شهر آگرا می باشد که در چهار گوشه ی آگرا بنا شده اند. این معبد به خدای شیوا تعلق دارد .

باغ رام

باغ رام شهر آگرا از اولین باغ های مغولی محسوب می شود که در زمان امپراطوری بابر شاه ساخته شده است.

همین الان

تور خودتو بساز